Każdy z nas ma takie gatunki książek, które lubimy szczególnie. Mogą to być niezwykłe historie fantasy, intrygujące kryminały, wzruszające romanse czy ciekawe powieści historyczne. Ta ostatnia kategoria wielu czytelnikom może wydać się nudna, ale zupełnie niewłaściwie. Owszem, ciekawe powieści historyczne niejednokrotnie trudno znaleźć, ale w rzeczywistości jest ich wiele.

Wśród powieści historycznych warto w pierwszej kolejności skupić się na tych pisanych przez polskich autorów. „Bezkrólewie” Karola Bunscha przedstawia historię nieślubnego syna Mieszka II, Bolesława Zapomnianego. Po śmierci ojca toczy on walkę z Rychezą o przejęcie władzy nad krajem. Jednak główny bohater cechuje się lekkomyślnością i surowością. To sprawia, że książka ta należy z pewnością do tych, które stanowią ciekawe powieści historyczne.

Inną tego typu książką jest „Bohun” autorstwa Jacka Komudy. Jej akcja toczy się w czasach siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej i opisuje bitwę pod Batohem, którą Polacy przegrywają. Ukazane są przy okazji losy tytułowego bohatera – Iwana Bohuna. Ma to, czym cechują się ciekawe powieści historyczne – występują tam prawdziwi bohaterowie, np. Marek Sobieski, Marcin Kalinowski i Bohdan Chmielnicki.

Ciekawe powieści historyczne stanowi też „Diabeł Łańcucki”, która wyszła spod pióra Jacka Komudy. To także XVII wiek w Polsce, ale akcja skupia się na wydarzeniach mających miejsce na Ziemi Przemyskiej i Sanockiej. Tytułowym bohaterem jest Stanisław Stadnicki z Łańcuta, lecz głównymi postaciami książki są: Jacek Dydyński, Gedeon Dwernicki i Konstancja Dwernicka. Pojedynki, porwania, zajazdy – tego nie brakuje w tej powieści.

Twierdza szyfrów” to książka, którą wielu kwalifikuje właśnie jako „ciekawe powieści historyczne”. Wydana została w 2004 roku i jest nie tylko powieścią historyczną, ale i sensacyjną. Wyszła spod pióra uznanego historyka, Bogusława Wołoszańskiego. Jej akcja toczy się podczas II wojny światowej. Pewien oficer zostaje przeniesiony z ośrodka kryptologicznego do pewnego zamku. Tam ma za zadanie pomóc w odczytaniu radzieckich szyfrów. Czy mu się to uda? Warto przekonać się samemu.

Z pewnością nie pożałuje też ten, kto sięgnie po „Żelazną koronę”. Wyszła ona spod pióra Hanny Malewskiej, a wydana została w 1937 roku. Mimo, że od tego momentu minęło już sporo czasu, w dalszym ciągu może ona zainteresować współczesnego czytelnika, który śmiało postawi ją na półce „ciekawe powieści historyczne”. Opowieść osadzona jest w czasach panowania Karola V. Pokazuje życie cesarza: jego filozoficzne rozmyślania, próbę zrealizowania idei państwa chrześcijańskiego itp. Tym, co pokazuje jak wybitna jest to historia jest fakt, że nagrodzona ona została Nagrodą Młodych Polskiej Akademii Literatury.

Inną ciekawą powieścią historyczną jest „Księżna Łowicka”. Napisał ją Wacław Gąsiorowski w 1908 roku. Jest to biografia żony księcia Konstantego, Joanny Grudzińskiej. Jednak jest to historia fabularyzowana, dlatego bardzo przyjemnie się ją czyta – jest przystępna. Autor podczas kreślenia opowieści o Joannie pokazuje przy okazji ówczesne realia społeczno-polityczne, terror carski czy nawet początek powstania listopadowego.