Szczególnym typem literatury są książki typowe dla pewnej grupy wiekowej. Do nich należy literatura młodzieżowa, która – jak sama nazwa wskazuje – porusza tematykę bliską młodzieży. Nieco odmienną dla chłopców i dla dziewczynek (ze względu na specyfikę nurtujących ich problmów).

Historie dotyczące młodzieży, niezależnie od tego czy tej współczesnej, czy w przeszłości, najczęściej dzieją się w szkole, podwórku wśród rówieśników i w domu. Wszystkie relacje społeczne dotyczą w tym wypadku młodzieży i są opisywane z perspektywy ich problemów. Problemy te często są wynikiem specyficznego momentu życia, w którym znajdują się młodzi ludzie. Dlatego literatura młodzieżowa to opowieści o dorastaniu, o nowych wyzwaniach, często o problemach moralnych. Oczywiście nie każda książka opisująca życie nastolatków to literatura młodzieżowa. Ważny jest również język: prosty, przystępny dla młodzieży, często nawiązujący do ich sposobu mówienia.

Jak łatwo się domyślić, literatura młodzieżowa ma na celu nie tylko zaciekawienie czytelnika, do którego jest skierowana. Ma również cel dydaktyczny. Wskazuje jakie postawy należy przyjąć, co jest godne potępienia, co jest naszą powinnością, a co zależy od naszego wyboru i na ile jesteśmy odpowiedzialni za innych.

Polecana chłopcom literatura młodzieżowa to najczęściej książki przygodowe. Warto wymienić takich autorów jak Adam Bahdaj („Stawiam na Tolka Banana”), Edmund Niziurski („Sposób na Alcybiadesa”), Zbigniew Nienacki („Niesamowity dwór”), Kornel Makuszyński („Szatan z siódmej klasy”) czy Alfred Szklarski („Tomek na tropach Yeti”). Co ciekawe wiele z wyżej wymienionych dzieł zostało sfilmowanych, co może być dowodem, że jest to literatura młodzieżowa z wyższej półki.

Alfred Szklarski opisywał w swojej serii powieści o Tomku perypetie tego młodego podróżnika. Czytelnik miał przy okazji możliwość poznania innych kontynentów, państw, kultur. Adam Bahdaj opisywał głównie życie chłopców w ich podwórkowe rzeczywistości, opisując różnego rodzaju perypetie tego mikrospołeczeństwa. Podobnie jest w powieściach Edwarda Niziurskiego. W „Sposobie na Alcybiadesa” na przykład, autor opisuje życie szkolne młodych chłopców. Powieści Zbigniewa Nienackiego to literatura młodzieżowa, która nawiązuje do najlepszych wzorców ogólnoświatowej literatury przygodowej. Seria jego książek o Panu Samochodziku, to opowieści pełne tajemnicy, która tworzy się wokół pracy pewnego archeologa, historyka i muzealnika.

Nieco różni się tematyka powieści polecanych dla dziewczynek. Ciekawą autorką dla tej grupy odbiorców, która nie wychodzi w zasadzie poza krąg tematyki, którą można objąć klamrą „literatura młodzieżowa” jest Małgorzata Musierowicz. Jest ona autorką serii powieści znanej pod tytułem „Jeżycjady”, szczególnie poczytnej wśród dziewczynek. W jej skład wchodzą takie książki jak: „Szósta klepka”, „Brulion Bebe B.”, „Ida sierpniowa”, „Nutria i Nerwus”, „Czarna polewka” czy „Opium w rosole”. Są to opowieści o młodych bohaterkach, często dotyczą problemów dorastania, relacji rodzinnych, a jeszcze częściej niedojrzałych uczuć, rodzących się dopiero, niepewnych, które powstają między chłopakiem i dziewczyną.