Czy komiksy w wersji japońskiej mogą być jednocześnie udanym, a także wszechstronnym prezentem na dowolną okazję? Oczywiście, że tak, bo po mangi sięga coraz więcej osób, które czytając komiksy relaksują się i czerpią przyjemność ze spokojnego wypoczynku. Czy manga jest dla Ciebie? Czy kupić mangę siostrze? O tym, już za chwilę!

Zanim jednak skupimy się na zaletach czytania mangi i walorach estetycznych tego rodzaju czytadeł to po krótce opowiemy, czym właściwie jest ta japońsko wydana książka. Bo warto wspomnieć choć odrobinę o tym, jak ciekawie jest wydana i na czym polega fenomen tych komiksowych bestsellerów.

Manga i jej fabularna propozycja w postaci anime, czyli książka i kino w jednym

Manga to nic innego, jak czarno-biały komiks, który przywędrował do nas i zdobył popularność mniej więcej w latach 60. XX wieku. W Japonii po mangi sięgają prawie wszyscy, a przygody najpopularniejszych bohaterów tych barwnych komiksów stają się nie tylko bestsellerem książkowym, ale także słynną ekranizacją filmową. Anime, czyli filmy powstałe na podstawie mang to kultowe propozycje z kina, dla osób w różnym wieku, ale warto podkreślić, że filmy, choć popularne i wysoko oceniane, to nie są wiernym odzwierciedleniem tego, co pojawia się w książkach. W filmowej scenerii występuje bowiem wiele różnic. Przede wszystkim nie zawsze tożsame z tym, co w mandze jest przedstawienie głównego bohatera, a także kierowanie samą fabułą. Kinowa ekranizacja może różnić się nawet bardzo znacząco, ale Japończycy są już do tego przyzwyczajeni.

Nie ma to wpływu na intensywność zakupu i książek i biletów do kina. Manga jest jednym z najchętniej kupowanych komiksów w Japonii! Te komiksy są po prostu kultowe.

Prawdziwa manga z Japonii, zwróć uwagę na kultowe elementy graficzne

Mangi są dość charakterystycznie wykończone, bo wydane w wersji czarno-białej z kolorową okładką. Pięknie wydane i liczne tomy w określonej kolekcji mogą subtelnie zdobić domową biblioteczkę. Trzeba przyznać, że niejedna z takich kolekcji zapiera dech w piersiach, gdy przekroczy się próg domu kilkuletniego kolekcjonera mang.

Zarówno wielkość, jak i grubość mang nie wskazuje jednak na to, że są to książki na kilka wieczorów. Z mangą można spędzić godzinę lub dwie i zapoznać się z całą historią zawartą na czarno-białych kartach. Mangi są po prostu wciągające i szybkość ich przeglądania trudno porównać z czytaniem jakiejkolwiek innej kategorii książek.

Czy mangi są drogie? Sprawdzaj ceny nowości i kultowych klasyków

Koszt jednej mangi nie jest jednak tak mały, jak mogłoby się wydawać. Książka potrafi kosztować nawet 30 zł, a starsze wydania i 100 zł, jeśli trudno jest je uchwycić w aktualnej sprzedaży. I to właśnie dość wysoka cena powinna stać się jednym z kluczowych powodów ku temu, by po mangi sięgać przy okazji poszukiwania pomysłu na prezent dla bliskiej osoby. Aby znaleźć mangę w dobrej cenie, warto przyglądać się różnym ofertom, a przede wszystkim poszukiwać także używanych komiksów, z którymi ktoś chce się już pożegnać. Tak samo zresztą postępują fani polskich komiksów. Kultową propozycją jest chociażby Wiedźmin.

Jedno jest pewne. Mangę można wręczać na różne okazje i zawsze będzie to prezent, który ucieszy i zainteresuje. Wystarczy dopytać obdarowywanego o preferencje i braki w kolekcji mang i dokupić kuszący egzemplarz. Kolekcjoner z pewnością ucieszy się z zakupu starszej części przygodowego komiksu, nastolatka z aktualnego bestsellera, zaś początkującemu fanowi kup po prostu mangę, która jest w sprzedaży. Po dobre mangi warto sięgać z różnych powodów, a przede wszystkim dlatego, by dobrze się bawić.