Dane na temat czytelnictwa w Polsce nie są zbyt optymistyczne. Polacy co prawda czytają, ale dotyczy to mniejszości społeczeństwa. Jeżeli zaledwie jeden na trzech rodaków w ciągu całego roku miał w ręku przynajmniej jedną książkę, to naprawdę nie ma się z czego cieszyć. Ponownie daje się też zauważyć spadek zainteresowania książkami. Rośnie natomiast liczba osób, które czytanie postrzegają jako stratę czasu lub uważają, że nie mogą sobie pozwolić na czytanie z uwagi na natłok obowiązków. Co ciekawe, z roku na rok systematycznie wzrasta liczba godzin, jaką statystyczny Polak spędza przed telewizorem. Tymczasem wielu rodaków nie sięga nawet po jedną książkę w ciągu dwunastu miesięcy.
A czytać warto zawsze. Nie chodzi nawet o to, by pochłaniać książki jedna za drugą na przymus. Ważne, by przynajmniej raz na jakiś czas sięgnąć po lekturę, która pozwoli się zrelaksować, przyjemnie spędzić czas, ale też poszerzyć horyzonty czy wzbogacić słownictwo.
Tym bardziej, że oferta rynku wydawniczego jest naprawdę spora. Każdy powinien wśród książek w księgarni znaleźć interesującą dla siebie lekturę. Liczba działów zwiększa się, podobnie jak poszerza się grono pisarzy, podejmujących różną tematykę.
Jak oszczędnie zdobywać książki?
A jeżeli tradycyjny sklep nie ma czegoś odpowiedniego, wówczas księgarnie internetowe(warto sprawdzić) na pewno przyjdą z pomocą. W ich asortymencie jest mnóstwo książek na każdy możliwy temat. Pozostaje tylko poszukać. Warto korzystać z ich ofert, ponieważ często proponują one bardzo atrakcyjne warunki zakupu. Wysokie ceny książek często zniechęcają do ich zakupu. Jednak w sieci kupić można coś w promocji lub skorzystać z rynku wtórnego. Zwłaszcza zapaleni czytelnicy chętnie wymieniają się w ten sposób książkami. Dzięki temu mogą zyskać fundusze na kolejne zakupy.
Mało kto może sobie pozwolić na systematyczne kupowanie kilku książek na miesiąc. Jednak miłośników literatury nie zrażają ceny. Potrafią oni bowiem zrezygnować z innych przyjemności, ale interesującą ich książkę i tak kupią. Ewentualnie znajdą ją wśród bibliotecznych zbiorów bądź pożyczą od znajomych. Ich nie trzeba namawiać by czytali, dla nich cena nie jest wymówką, żeby nie czytać.
Czytanie to zawsze wartościowa czynność
Jednak przy okazji nakłaniania do czytania, warto wspomnieć, że nie tylko książki są warte lektury. Już samo sięganie po ulubioną gazetę niesie ze sobą wiele korzyści. Pomaga chociażby poszerzyć słownictwo czy opanować sztukę poprawnego konstruowania zdań. Poza tym dzięki czytaniu do intensywniejszej pracy angażowany jest mózg. Człowiek rozwija też swoją wyobraźnię. Oczywiście im wyższej jakości tekst, tym plusów z jego czytania będzie więcej.
Literatura piękna rozwinie człowieka na wielu polach, pozwalając mu niejednokrotnie zajrzeć do światów, do których nigdy w inny sposób by nie dotarł. Dla porównania plotkarskie gazety przedstawiają informacje, których odbiorca oczekuje. Nie zabierają go w ciekawe miejsca, ale pokazują coś, co na ogół on sam już wie. Niemniej jednak, jeszcze raz z całą stanowczością dobrze jest podkreślić, że czytanie zawsze ma sens. A o gustach, także tych czytelniczych, się nie rozmawia.
Czytanie ma natomiast za zadanie rozwijać zdolność abstrakcyjnego myślenia, ale również być przyjemnością. Czytanie jakiegokolwiek tekstu przyczynia się do intensywniejszej pracy mózgu, który na skutek regularnego czytelniczego treningu działa sprawniej. Dlatego też warto czytać cokolwiek, byle tylko było to interesujące dla jednostki. Sięgając po ciekawy rodzaj lektur, zwiększa się szanse na utrzymanie czytelnictwa jako wiodącego hobby.
Czytanie pomaga w życiu
A to cel nadrzędny. Przekłada się na mniejszą liczbę błędów ortograficznych, gramatycznych czy stylistycznych, jakie będzie się robić w przyszłości. Język polski pełen jest pułapek, zwanych wyjątkami, i często nastręcza mnóstwa wątpliwości. Czytającym jest łatwiej, ponieważ łatwiej zapamiętują to, co widzą na papierze.
Czytanie to również pomysł na rozwój zawodowy. Będąc na bieżąco z publikacjami autorytetów w danej branży, buduje się swój wizerunek fachowca, człowieka zorientowanego w temacie i niespoczywającego na laurach. Zyskuje się również szansę, aby zabłysnąć przed przełożonymi.
Nie tylko prezentacje nowych pomysłów przebiegną jednak sprawniej. Systematyczny kontakt ze słowem pisanym pomaga również w werbalnym komunikowaniu z innymi ludźmi. Łatwiej nawiązać kontakt oraz utrzymać uwagę rozmówców. Kreatywni ludzie czytają dużo, tym samym trenując swój mózg. Później szybciej podejmują decyzje, nie mają też problemów z wymyślaniem wciąż nowych pomysłów czy rozwiązań problemów.
Te wszystkie plusy czytania skłaniają do tego, że jednak warto po książkę sięgnąć. Przynajmniej raz na jakiś czas, choć lepiej robić to częściej. Problem polega jednak na tym, że gdy ktoś w ogóle nie czyta, pewnie nie będzie też czytał o zaletach czytania. Dlatego tak wielką rolę w promowaniu czytelnictwa powinna odgrywać szkoła i inne instytucje publiczne. Zamiast tradycyjnej, trochę przestarzałej listy lektur obowiązkowych, choć wielowiekowych, być może rozsądniej jest zaproponować młodzieży dwudziestego pierwszego wieku nieco inne książki. Takie, które przeczytają.