Przygoda z książką w ręku oczywiście. Kto nie czyta, ten swoje życie spędza mniej ciekawie. Literatura od wieków była sposobem poznawania tego, co bardzo odległe i z uwagi na ten dystans niemożliwe do poznania. Nie zawsze chodziło o odległość geograficzną.

Książka sposobem na poznanie Innego

Artyści, w tym również i pisarze, pomagali także zrozumieć się poszczególnym klasom społecznym. Żyły obok siebie, ale pozostawały sobie niejednokrotnie tak obce, jakby mieszkały na różnych planetach. Książki to sposób na poznanie ludzi, którzy symbolizują zupełnie odmienne wartości czy żyją według innych zasad. Spotkanie ich w codziennym, realnym życiu bywa trudne. A nawet jeżeli już ma się taką okazję, to i tak często brakuje cierpliwości do swobodnej dyskusji. Przez każdą ze stron za bardzo przemawiają ich własne poglądy, tradycje, sposoby myślenia.

Tymczasem książka zmusza do słuchania. Poza tym daje ona okazję do głębszego poznania konkretnych bohaterów za pośrednictwem różnych sytuacji. Można ich nie lubić, można się z nimi nie zgadzać, ale w pewnym momencie choć przez chwilę pojawia się w stosunku do nich zrozumienie. To bardzo cenna zaleta czytania książek, ponieważ skłaniają one do wyjścia poza sferę własnego komfortu, poza relacje z ludźmi, którzy mają takie same podejście do życia. To jedna z największych przygód, w jakich może uczestniczyć każdy człowiek. Książka pomaga mu zrozumieć świat, czyniąc z jego życia o wiele ciekawszą egzystencję. Kolejne przeczytane pozycje skłaniają do większej odwagi, wskazują sposoby działania, zachęcają do jeszcze śmielszego wychodzenia naprzeciw światu.