Jak wybrać książkę? Przede wszystkim to zależy, czy lekturę kupuje się dla siebie, czy może ma ona stanowić prezent. W tym drugim przypadku warto oczywiście zasięgnąć wiedzy o preferencjach osoby, którą zamierza się obdarować. Być może ma ona ulubiony gatunek literacki. Wówczas sprawa będzie prostsza, choć przed zakupem pozycji z listy najnowszych bestsellerów lepiej się upewnić, że konkretna pozycja nie została już przeczytana przez obdarowywanego. Jeżeli nie jest on fanem konkretnego rodzaju książek, być może ma jakieś hobby. Obecnie w księgarniach można już bez większego problemu kupić poradniki niemal na każdy temat. A nawet jeżeli najbliższy sklep nie posiada jakiejś pozycji, do dyspozycji jest oferta coraz liczniejszych księgarni internetowych.
Paradoksalnie większym problemem może być wybór książki dla siebie. Zwłaszcza że z reguły nie są to produkty tanie. Zatem przed każdym zakupem należy się dokładnie zastanowić. Niektórzy oceniają książkę po okładce. Zachęca ich już sam tytuł, a nawet grafika. Inni sprawdzają opis, jaki z reguły wydawca umieszcza z tyłu książki lub na zakładkach tuż za okładką. To popularne, choć oczywiście nie jedyne, sposoby wybierania kolejnych pozycji do domowej biblioteczki. Czytelnikom zdarza się również chociażby otwierać książkę na pierwszej stronie. Choć pierwsze zdanie nie musi być odzwierciedleniem całej powieści, to jednak powinno przykuć uwagę. I zachęcić do dalszego czytania. Można też na przykład przeczytać pierwszą stronę książki. Już tych kilkanaście zdań pokaże styl autora, jego słownictwo oraz sposób przedstawienia przez niego danej historii. Jeżeli któryś z tych elementów drażni już na początku, zapewne dalej nie będzie o wiele lepiej. Zdarzają się jednak czytelnicy, którzy zaczynają analizę niejako od końca. Czytają mianowicie ostatnią stronę bądź akapit. I na tej podstawie podejmują decyzję odnośnie zakupu bądź odłożenia książki na księgarnianą półkę.
Sposobów na wybór książki jest zatem wiele. Obecnie czytelnicy chętnie korzystają z recenzji umieszczanych w sieci przez krytyków, ale także ,,zwyczajnych” czytelników, którzy już daną pozycję poznali. Zainteresowaniem cieszą się również różnego rodzaju zestawienia, chociażby listy bestsellerów. Pewien obraz literackiego świata kształtują nagrody wręczane konkretnym pisarzom. Wyróżnienie jakiejś pozycji nie oznacza bynajmniej, że spodoba się ona wszystkim. Na pewno jednak będzie na swój sposób wyjątkowa. Czasami natomiast opłaca się choćby na chwilę porzucić swój ulubiony gatunek i spróbować zetknąć się z nieco inną literaturą. Warto słuchać opinii i sugestii znajomych. Zwłaszcza jeżeli ich gust jest zbliżony do posiadanych przez siebie preferencji literackich.
Na rynku wydawniczym tytułów nie brakuje. Z jednej strony stwarza to każdemu szansę na znalezienie pozycji książkowej w sam raz dla siebie. Jednocześnie jednak wciąż zwiększająca się liczba książek na rynku może prowadzić do trudności z wyborem. Każdy powinien zatem znaleźć własny sposób na szukanie dobrej lektury.