Dlaczego spośród wszystkich innych rodzajów mediów komunikowania masowego warto wybierać prasę drukowaną? Powodów jest co najmniej kilka. Tradycyjne czasopisma w papierowej wersji nadal cieszą się zainteresowaniem wśród czytelników, którym ciężko przyzwyczaić się do czerpania wiedzy z ekranu. Co prawda, w formie elektronicznej ma się dostęp do informacji w coraz większej liczbie miejsc, ale i tak niejeden odbiorca w podróż zabiera swoją ulubioną gazetę drukowaną. Po części zapewne jest to siła nawyku, którą zaobserwować można zwłaszcza wśród przedstawicieli starszych generacji. Z pewnością jednak także niejeden młody czytelnik preferuje tradycyjną formę czasopisma. Wciąż spotyka się młodych ludzi z gazetą w ręku. Jest to może widok rzadszy niż w przeszłości, ale mimo wszystko napawa optymizmem. Odkładają oni wszystkie elektroniczne urządzenia, by choć na chwilę dotknąć papieru. Takie czytanie wielu osobom wydaje się również znacznie bardziej relaksujące. Zapewne wpływ ma na to także coraz rzadsza możliwość wytchnienia i faktycznego odpoczynku. Ludzie otoczeni są przez urządzenia elektroniczne i mnóstwo ekranów. Nawet jeżeli czerpią z nich informacje, to tak spędzony czas nie jest postrzegany jako spokojny i relaksujący. Tymczasem sięgnięcie po papierowe wydanie czasopisma to okazja do oderwania się od coraz bardziej zelektronizowanej codzienności. Już sama ta wyjątkowość czasu spędzonego z gazetą pozwala przypuszczać, że ludzie nigdy całkowicie nie odejdą od tradycyjnego druku. Dotyczy to periodyków, ale również i książek.
Tradycyjne czytanie dostarcza również pozytywnych bodźców w postaci wspomnień z przeszłości. Urządzenia elektroniczne oraz internet są powszechnie dostępne dopiero od kilkunastu lat. Tymczasem większość ludzi nadal kojarzy dzieciństwo oraz młodość z czytaniem na papierze. Dlatego również współcześnie doceniają oni możliwość czerpania wiedzy w takiej formie. Bycie na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami to obecnie wymóg współczesności. Ludzie chcą, a nawet muszą czuć się poinformowanymi o wszystkim, co się dzieje. Przegląd wiadomości za pośrednictwem internetu może natomiast wiele osób stresować. Głównie za sprawą nadmiaru umieszczonych tam wiadomości. Niemal na każdej stronie widnieją odnośniki do kolejnych artykułów czy materiałów. A czytelnika stresuje brak czasu, aby to wszystko przejrzeć. Tymczasem w gazecie drukowanej ilość miejsca jest niezmienna. Zatem taka lektura pozostawia czytelnika z poczuciem, że opanował pewien zakres wiedzy. To również działa bardzo relaksująco.
Czytanie prasy można traktować jako połączenie pożytecznego przeglądu informacji z przyjemnym, niosącym rozrywkę rytuałem. Trzeba pójść do kiosku, ewentualnie sklepu, po gazetę. Następnie wygospodarować czas na przejrzenie jej zawartości. Wpisanie tych czynności do codziennego rozkładu koi nerwy, pozwala również choćby na chwilę się wyłączyć. Tradycyjne czytanie czasopism postrzegane jest nadal jako czynność wartościowa, a co więcej na skutek intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii może również zostać uznane jako elitarne.