Bardzo często publikowane są rankingi, którym tematem przewodnim są książki dziecięce i młodzieżowe. Warto przyjrzeć się niektórym z nich z bliska. Nie należy się jednak przy tym kierować wyłącznie popularnością danej pozycji – czasami bardziej wartościowe okazują się książki, które nie zdołały zdobyć wielkiego rozgłosu. Co więcej, książki dziecięce i młodzieżowe należy dobierać rozsądnie i z uwagę – przecież chcemy mieć wpływ na to, co kształtuje młode pokolenie.

Oczywiście serią książek, która podbiła rynek wydawniczy była ta o przygodach Harrego Pottera. Wyszła ona spod pióra J.K. Rowling. Opowiada o młodym czarodzieju, który niespodziewanie dla siebie trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Tam poznaje przyjaciół, ale także zyskuje nieprzychylnych mu wrogów. Jednak Harry nie jest zwyczajnym chłopcem – kryje się za nim niezwykła historia znana wszystkim czarodziejom i czarownicom. Młody czarodziej doświadcza wielu niesamowitych przygód, podczas których towarzyszy mu dwójka najlepszych przyjaciół: Ron oraz Hermiona. Książki dziecięce i młodzieżowe – to tam kwalifikujemy literaturę poświęconą Potterowi, lecz po książki te nie sięgają wyłącznie dzieci oraz młodzież, ale i dorośli. Można więc powiedzieć, że są one uniwersalne.

Książki dziecięce i młodzieżowe to kategoria, do którego zaliczono inną sagę – „Zmierzch”. Podbiła ona serca nastolatków na całym świecie i doczekała się ekranizacji. Historia toczy się wokół Belli, która wkracza w tajemniczy świat wampirów, a co więcej, zakochuje się w jednym z nich. Co wynikło z tego uczucia i z tych znajomości? Warto przekonać się samemu i „Zmierzchu” poszukać na półkach podpisanych „książki dziecięce i młodzieżowe”.

Książki dziecięce i młodzieżowe o też przygody Kubusia Puchatka. Mało które dziecko nie zna tego przesympatycznego misia oraz jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Puchatek, miś o bardzo małym rozumku, który wprost przepada za miodem zaprowadzi w nas niezwykły świat. Tygrysek, Prosiaczek, Osioł, Krzyś, Królik, Sowa – to dla nich warto sięgnąć po książkę o przygodach Kubusia Puchatka!

Dzieci z Bullerbyn” to lektura, którą wielu z nas poznało w czasach szkoły podstawowej. Książki dziecięce i młodzieżowe bez niej nie byłyby już takie same. Warto dać zaprosić się do dziecięcego świata Bullerbyn – wciągnie on nas bez reszty!

O psie, który jeździł koleją” to książka niezwykle wzruszająca, taka, która zapada w pamięć na lata, a może i na całe życie. Pokazuje ona przygody pewnego wiernego psa, którego pokocha chyba każde dziecko. Udowadnia, że książki dziecięce i młodzieżowe mogą uczyć prawdziwej wrażliwości i empatii.

To tylko niektóre pozycje z półki „książki dziecięce i młodzieżowe”. Jest ich tak dużo, że trudno byłoby je spisać w jednym miejscu. Zyskują na atrakcyjności, gdy są bogato ilustrowane, ładnie i estetyczni e wydane oraz najzwyczajniej w świecie ciekawe. Są jednak takie kultowe historie z tej kategorii, z którymi warto się zapoznać i o których mowa jest wyżej. Należy też pamiętać, że książek dziecięcych i młodzieżowych nie trzeba koniecznie czytać w młodzieńczym okresie – można też później!