Do czego przydają się nam recenzje książek? Czy są one w ogóle potrzebne? Można mieć ku temu wątpliwości, ale wydaje się, że niepotrzebnie. Przecież wielu z nas nierzadko wpisuje w wyszukiwarkę internetową hasło „recenzje książek”, gdy chcemy się dowiedzieć jaką opinię danej pozycji wystawili inni użytkownicy. Niejednokrotnie recenzje książek decydują o tym, czy sięgniemy po daną książkę, czy też nie. Dlatego więc odgrywają one znaczącą rolę.
Recenzje książek możemy przeczytać na różnego rodzaju blogach internetowych. W sieci można wyszukać prywatne strony, których właściciele regularnie prowadzą zapiski opiniujące różne książki. Bardzo często autorzy egzemplarze do recenzji dostają od samych wydawnictw i nierzadko takiej recenzji dokonują za darmo, tj. wyłącznie za egzemplarz książki na własność. Jest to korzystne dla obu stron: miłośnik książek powiększa swoją biblioteczkę, a wydawca ma reklamę, lub też nie – w zależności od opinii czytelnika.
Recenzje książek znaleźć można także na specjalistycznych stronach internetowych, które zajmują się tematyką rynku książek oraz czytelnictwa. Zwykle takie strony mają swoje bazy książek, a recenzje książek umieszczane są dwojako. Mogą być one pisane przez profesjonalnych recenzentów, którzy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie finansowe. Jednak może być też inna sytuacja i recenzje książek pisać mogą po prostu użytkownicy strony, którzy chcą podzielić się z innymi swoją opinią.
Recenzje książek są też oczywiście umieszczane w prasie. Na rynku znajduje się sporo czasopism, których tematem przewodnim jest kultura. Recenzują one filmy, spektakle, książki itp. Pracują tam profesjonalni recenzenci. Jednak wielu z nas nie ma zaufania do nich, gdyż istnieje ryzyko, że ich recenzje mogą być niekoniecznie szczere. Podobno bardziej ufamy opiniom zwykłych czytelników, które zamieszczane są np. na forach internetowych, niż sądom wydawanym przez dziennikarzy, którzy mogą być opłaceni.
Recenzje książek nierzadko goszczą tez w… programach radiowych. Oczywiście częściej spotykamy się z recenzjami w formie pisemnej, ale są również programy recenzujące książki. Jednym z nich jest program Michała Nogasia w Polskim Radiu. Jest on już niemal kultowy i prawie każdy większy, szanujący się wydawca pragnie, by o jego książce w swoim programie wspomniał redaktor Nogaś. W opinii słuchaczy jest on wiarygodnym opiniodawcą i wielu czytelników swoją listę lektur kształtuje w oparciu na recenzjach właśnie tego dziennikarza.
W końcu recenzje książek mogą pojawiać się w programach telewizyjnych. Co prawda, jest ich niewiele, bo krąży opinia, że nie są one opłacalne. Z tego względu nadawane są nierzadko w mało „chodliwych” godzinach, np. z samego rana w weekend. Jednak takie programy mogą być bardzo wartościowe, jeżeli prowadzone są w ciekawy sposób przez kompetentnych ludzi. Mogą być wówczas bardzo sugestywne – przecież dźwięk w połączeniu z obrazem przemawiać ma do nas bardziej. W związku z tym dobrze, aby takie programy telewizyjne istniały i gromadziły szeroką widownię.