Każdy z poważniejszych czytelników ma taką swoją listę pod tytułem „książki, które musisz przeczytać”. Są na niej zapewne nie tylko książki już przeczytane i warte ponownego sięgnięcia po nie, ale także te, które warto byłoby przeczytać w przyszłości. Zapewne ilu ludzi, tyle takich list. Jednakże są takie książki, które musisz przeczytać i powinieneś umieścić je na swojej osobistej liście.

Książki, które musisz przeczytać stanowi saga o Harrym Potterze. Jest to książka teoretycznie dla młodzieży, ale równie dobrze bawić się przy niej będą i dorośli. Jest to kultowa pozycja i coś, co niezaprzeczalnie wpłynęło na światowy rynek książki. Jest też znakiem naszych czasów. Książki o Harrym Potterze to coś, do czego pojawia się wiele odniesień, więc warto znać tę niesamowitą pozycję.

Inne książki, które musisz przeczytać? Baśnie Hansa Christiana Andersena. Jeżeli nie spotkałeś się z nimi w czasach dzieciństwa, warto nadrobić zaległości. Te cudowne historie zachwycą nie tylko najmłodszych, ale właściwie wszystkich. Calineczka, Brzydkie Kaczątko, Królowa Śniegu i wiele innych – to trzeba znać!

Mały Książę” to książka, która znajduje się z pewnością na niejednej liście „książki, które musisz przeczytać”. Ta fascynująca opowieść o małym chłopcu niezmiennie wzrusza i zyskuje coraz to nowych miłośników, którzy wracają do niej mnóstwo razy. Traktuje ona o bliskości, szacunku, przyjaźni i wielu innych wartościach, o których aż chce się czytać i których chce się doświadczać.

Przygody Kubusia Puchatka od dawien dawna bawią dzieci na całym świecie. Opowieść o misiu o małym rozumku, który najchętniej wyjadałby wyłącznie miodek jest bajką wręcz idealną. Warto więc wybrać się w podróż do Stumilowego Lasu i spotkać się z Królikiem, Tygryskiem, Prosiaczkiem, Kangurzycą, Osiołkiem czy Sową. Książki, które musisz przeczytać? Z pewnością seria o Kubusiu!

Biblia. Tę świętą dla chrześcijan księgę warto dołączyć do listy „książki, które musisz przeczytać” nawet w przypadku, gdy jest się osobą niewierzącą. Jest to niesamowite dzieło, które liczy sobie już wiele lat. Warto więc przekonać się dlaczego zachwyca tak wielu ludzi. Biblia wydaje się więc pozycją obowiązkową – jest czymś, co podłożyło fundamenty pod nasza europejską cywilizację.

Inne książki, które musisz przeczytać to twórczość Jane Austen. Jest ich wiele, ale wśród nich szczególnie mocno warto skupić się na „Dumie i uprzedzenie”. Autorka ma niesamowicie lekkie pióro, a opowieści przez nią kreślone przeniosą nas w rzeczywistość dawnej Anglii. Książki Austen szczególnie uwielbiają kobiety, i to te romantyczne.

Któż z nas nie słyszał o „Ani z Zielonego Wzgórza”? Ta szkolna lektura na zawsze wpisała się w świadomość czytelników na całym świecie. Opowieść o rudowłosej sierotce podbiła serca wielu z nas. Stała się tak popularna, że doczekała się nie tylko kilku części historii, ale i swojej ekranizacji.

Na koniec coś dla miłośników świata fantasy. Na liście pt. „książki, które musisz przeczytać” nie mogłoby bowiem zabraknąć „Władcy Pierścieni”. Jest to niepowtarzalne, niezwykła opowieść, którą nie sposób opisać w kilku zdaniach. Ma swoich fanów na całym świecie i nic dziwnego, że i filmowy jej odpowiednik przyciągnął do kin tłumy widzów.