Wiele mówi się o tym, że ludzie w dzisiejszych czasach czytają coraz mniej książek. Sytuacja w naszym kraju należy do jednej z gorszych, ponieważ większość z nas w zeszłym roku nie przeczytała ani jednej książki. Wiele osób jest zaniepokojonych tymi wynikami, ponieważ świadczą one o tym, że nie zależy nam na rozwoju naszego słownictwa i naszych wypowiedzi. Tłumaczymy się oczywiście brakiem czasu na czytanie książek, jednakże znajdujemy ten czas na obejrzenie filmu, lub inne rozrywki. Większość osób książek nie czyta z lenistwa. Również nasze dzieci coraz częściej sięgają po streszczenia lektur w Internecie lub filmowe adaptacje. Wiele słyszy się o tym, że dzieci po prostu nie lubią czytać.

Najnowsze badania wskazują, że interesują nas zazwyczaj książki kryminalne i sensacyjne. Poza tym, ogromną popularnością cieszy się też literatura faktu i beletrystyka. Rzadko kiedy sięgamy po literaturę nieco poważniejszą. Zazwyczaj są to raczej książki nowości, które pojawiają się na pierwszych miejscach w znanych salonach i księgarniach. Wiele osób czytuje je, ponieważ cieszą się właśnie taką popularnością. Badania wskazują również, że najwięcej osób w zeszłym roku przeczytało Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Pewnie w większości byli to uczniowie szkół, którzy aktualnie omawiali tę lekturę w swoich szkołach z nauczycielami. Niewiele osób w ogóle przyznaje się do czytania poezji i cięższych gatunków.

Największą popularnością cieszą się niestety zazwyczaj książki, które doczekały się aktualnie adaptacji filmowej lub takie, które w ogóle powstały po wypuszczeniu filmu na ekrany kin. Nie jest to jednak literatura wysokich lotów. Dzieci w ogóle zaś nie lubią czytać książek. Większość z nich ogranicza się właśnie do filmów lub audiobooków. Winą za to należy przede wszystkim obarczać ich rodziców, którzy nie są w stanie nauczyć dziecka, a następnie przekonać go do czytania książek. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że sami oni nie czytują w ogóle książek i dziecko nie jest w stanie skorzystać z ich pozytywnego przykładu. Jest to dużym błędem, który odbija się później w życiu dziecka. Wiele osób zapomina o tym, jak duży wpływ ma czytanie na nasze życie. Przede wszystkim, wzbogaca ono nasze słownictwo, ale ma również wpływ na rozwój intelektualny, na wyobraźnię i naszą wiedzę o całym świecie. Nawet z książek przygodowych, czy sensacyjnych można się bowiem wiele dowiedzieć o funkcjonowaniu świata. Powinni o tym pamiętać właśnie rodzice i zachęcać dzieci do czytania, a także samodzielnie pokazywać im dobry przykład.