Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, prasa w naszym kraju bardzo różniła się od tej, która pojawiała się wówczas w krajach zachodnich. Każda gazeta pisała praktycznie o tym samym i w ten sam sposób. Nie było można bowiem mówić o wolności mediów, więc również samej prasy. Zmieniło się to znacznie w latach dziewięćdziesiątych, a obecnie możemy już mówić o całkowicie wolnych mediach, niezależnych od państwa. Należy zauważyć również, że prasa w Polsce podążyła za obecnymi trendami na Zachodzie i niczym już się nie różni od prasy zagranicznej. Większość wydawnictw należy również do zagranicznych inwestorów i są to po prostu polskie wydania ich gazet.

Wiele mówi się obecnie o zjawisku tabloidyzacji mediów. Okazuje się, że nasze media interesują się tematami, które kompletnie nie interesowały nikogo jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz najważniejsze informacje dnia to takie, kto w jaki sposób się ubrał na daną uroczystość, kto z kim sypia i kto urządza największe imprezy spośród celebrytów. Ludzi przestaje interesować informacja, a zaczynają oni pasjonować się prywatnym życiem znanych osób, które chętnie to wykorzystują i reklamują same siebie całkowicie za darmo w prasie i w innych mediach. Z pewnością ogromny wpływ na to wszystko ma sam Internet, który mocno uwolnił media i dał im nieograniczone źródło informacji.

Od dawna media nazywa się czwartą władzą i jest to całkowita prawda. Należy zauważyć, że prasa ma całkowitą dowolność i może swobodnie przedstawiać świat tak, jak tylko jej się to podoba. Wydarzenia mogą nabrać kompletnie innego wydźwięku, w zależności od tego, w jaki sposób je przedstawimy i co o nich opowiemy. Można również wybrać świadków, którzy potwierdzą nasz tok rozumowania i bez żadnego obiektywizmu przedstawić daną sytuację. Ludzie nie są w stanie zorientować się, że są manipulowani przez prasę i wykorzystuje się ich dla określonych celów.

Wszystko zaczęło się od tego, że w Polsce pojawiły się wydania zagranicznych tabloidów. Są to magazyny, w których opisuje się życie prywatne najbardziej znanych gwiazd kina, muzyki, sportu i polityków. Oczywiście artykuły w takiej prasie zajmują co najwyżej kilkanaście linijek tekstu, a liczą się przede wszystkim duże zdjęcia. Najlepiej, żeby były to fotografie ośmieszające daną osobę i stawiające ją w złym świetle. Wówczas konkretne wydanie sprzedaje się rewelacyjnie i kupuje je wiele osób. W szczególności takimi plotkami interesują się kobiety i starsze osoby. Codziennie mogą one kupić nowe wydanie danej gazety i dowiedzieć się, kto ma problemy ze zdrowiem, kto kogo zdradza i u kogo pojawiły się problemy rodzinne. Ludzie chętnie sięgają po takie informacje, za to kompletnie przestaje ich interesować to, co dzieje się na świecie, gdzie wybuchają wojny i to, że Rząd ma zamiar zwiększyć podatki.

Okazuje się, że nasze społeczeństwo ulega podstępowi mediów i chętnie czyta o takich bezwartościowych informacjach, które nie mają żadnego wpływu na ich życie. Poczytność tabloidów jest ogromna. Również wydania internetowe takich pism i portale plotkarskie cieszą się ogromną popularnością, o czym może świadczyć ilość odsłon danego dnia oraz komentarze pozostawiane pod artykułami i wywiadami. Warto zastanowić się nad tym, czy jest to wiedza nam potrzebna i wartościowa dla nas w jakikolwiek sposób. Być może marnujemy wiele czasu na tabloidy, które nie wnoszą niczego do naszego życia codziennego, a jedynie zabierają nam czas.