Kiedyś, gdy nie w każdym domu był telewizor i przede wszystkim komputer z Internetom, tradycją było, że każdego dnia przed snem czytało się dzieciom bajki. Wszyscy dorastaliśmy na tych samych bajkach i opowieściach. To one w pewien sposób ukształtowały nasze życie i to kim obecnie jesteśmy. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak istotna jest literatura w naszym życiu.

Dzisiaj, kiedy wszyscy żyjemy ciągłym biegu i pośpiechu, czasami zapominamy o tym, aby czytać naszym dzieciom. Wolimy włączyć im bajkę w telewizji, albo posadzić je przed komputerem i pozwolić im samodzielnie wybierać bajki. Zdarzają się również rodzice, którzy decydują się na puszczanie dzieciom audiobooków, jednakże jest to raczej rzadkość.

Tymczasem to, aby czytać maluchom, jest niezwykle istotną kwestią. Istnieje nawet kampania społeczna, w której znane i lubiane osoby zachęcają do tego, aby przez przynajmniej pół godziny dziennie czytać dzieciom bajki, najlepiej przed snem. Wynika to z tego, że dzieci, którym się czyta, mają dużo lepiej funkcjonującą wyobraźnię. Potrafią się one skupić na czymś i samodzielnie przenieść się do świata marzeń. Badania dowodzą, że dzieci, którym się czyta, łatwiej zajmują się same sobą i nie wymagają od rodziców tak wielkiej uwagi.

Prowadzi to również w rezultacie do tego, że dzieci, kiedy tylko nauczą się samodzielnie czytać, bardzo chętnie sięgają po książki. Dzięki temu poznają mnóstwo bogatego słownictwa i nie maja problemów z tym, aby pięknie się wysławiać. Potrafią także pisać ładne wypracowania w szkole i tworzą zdania złożone. Co ciekawe, oko przyzwyczaja się do pewnych znaków i dzieci, które dużo czytają, rzadziej mają problemy z ortografią i gramatyką.

Dzieci, które czytają, dużo lepiej się uczą od swoich rówieśników. Częściej również same sięgają po długopis i próbują pisać własne książki, pamiętniki, czy wiersze. Wzrasta bardzo poziom ich inteligencji emocjonalnej i empatii. Potrafią one przenosić się do świata marzeń i dużo łatwiej jest im przyswajać nowe informacje.

Dlatego też zachęca się rodziców, aby codziennie znajdowali oni choć te pół godziny i czytali książki razem z dzieckiem. Można także samodzielnie opowiadać bajki, ale nie każdy posiada tego rodzaju zdolności. Nawet jeżeli dziecko chodzi do szkoły i nie ma ochoty czytać książek, warto jest je zachęcać do tego. Można dziś kupić pięknie ilustrowane bardzo ciekawe powieści dla dzieci i młodzieży. Są one przepięknie wydane i już samą okładką oraz ilustracjami zachęcają do czytania. Poza tym, nie zmuszajmy dzieci, jeżeli nie maja ochoty na dany gatunek książkowy. Nie wszystkie dzieci muszą lubić powieści przygodowe. Dla niektórych mogą być to książki nie do przejścia. Najlepiej jest wybierać książki gatunku, który dziecko zainteresuje.

Dzieci potrafią zadziwiać i czasami okazuje się, że najbardziej odpowiadają im kryminały, oczywiście odpowiednie do ich wieku, lub książki historyczne. Ważne, żeby mieć rękę na pulsie. Można też dziecku kupować magazyny i gazety skierowane do jego grupy wiekowej. Istnieje obecnie wiele ciekawych pozycji, które chętnie czytuje młodzież.