Wbrew obiegowej opinii czytanie ma wielu entuzjastów. Jest ogromną przyjemnością oraz jedną z najtańszych i najbardziej dostępnych rozrywek. Mimo, że tradycyjne biblioteki świecą pustkami, to księgarnie pękają w szwach. Oczytana osoba ma nie tylko wiele zalet intelektualnych, ale jest także znakomitym towarzyszem rozmów, i to na wiele ciekawych tematów. O tym, że warto czytać nie musi nikt przekonywać. Jednak nie zawsze i nie wszędzie możemy zabrać ze sobą drukowaną wersję książki. Dlatego warto zainwestować w czytnik. O jego wadach i zaletach przeczytasz w poniższym tekście.

Zalety czytników

Dzięki temu urządzeniu możemy mieć zawsze pod ręką nasze ulubione książki. Bardzo trudno jest zabrać w podróż trzy ukochane tytuły po sześćset strona każda. Szczególnie wtedy, gdy w podróż udajemy się samolotem. W przypadku czytnika nie stanowi to żadnego problemu. Można zabrać nie trzy a dwanaście albo trzydzieści ulubionych tytułów. Bo będą zajmować miejsca tyle, co nasz czytnik a ważyć prawie nic. Wraz z rozwojem technologii i mody na czytniki elektroniczne pomyślano także o energooszczędności urządzenia. Raz naładowana bateria wystarcza na przeczytanie kilkuset stronnic. Czytnik e-booków zajmuje mało miejsca. Jest niewielkich rozmiarów a do tego bardzo praktyczny. Szczególnie, kiedy wybierając się w podróż nie możemy zdecydować się na konkretny tytuł. Zabierając ze sobą czytnik e-booków możemy wziąć nieograniczoną liczbę książek i zdecydować się na tą, na którą będziemy mieć ochotę w danej chwili. Zakup książki bez wychodzenia z domu jest kolejną ogromną zaletą urządzenia. Wystarczy, że odwiedzimy wirtualną księgarnię i dokonamy zakupu interesującego nas tytułu. Po dokonaniu transakcji wystarczy ściągnąć książkę i zapisać w pamięci urządzenia. Wiele dostępnych na rynku czytników posiada możliwość bezpośredniego polaczenia z Internetem, a więc do naszych zakupów nie potrzebujemy komputera. Wiele czytników jest wyposażonych w dodatkowe funkcje takie, jak odtwarzanie plików dźwiękowych mp3. Dzięki temu będziemy mogli również odsłuchiwać ulubionych audiobooków.

Wady czytników

Za średniej klasy urządzenie musimy zapłacić kilkaset złotych. W to samo miejsce możemy kupić kilka lub kilkanaście dobrych książek. Jeżeli korzystamy z urządzenia, musimy pamiętać, aby było zawsze naładowane. Kiedy rozładuje się nam bateria w miejscu, gdzie nie ma zasilania dalsza lektura nie będzie możliwa. Książkę można czytać zawszę i w każdym miejscu. Najważniejsza wada urządzeń do odczytu e-booków jest taka, że raz zakupiony plik jest objęty prawami autorskimi, a tym samym nie możemy go podarować innej osobie, żeby go odczytała na swoim urządzeniu. Tradycyjną książkę możemy oddać komuś w prezencie, odsprzedać lub podarować bibliotece.

Czytnik czy książka? Entuzjastów jest tyle samo, co przeciwników. Czytnik posiada wiele zalet i kilka wad. Z praktycznego punktu widzenia lepiej posiadać czytnik, ponieważ to niewielkie urządzenie zmieści się w każdej torebce czy teczce. Możemy je wziąć do samolotu czy pociągu a w nim kilkadziesiąt ulubionych tytułów. Jednak czytnik trzymany w ręku nie będzie tym samym, co książka. Jej zapach, szelest przewracanych kartek. Tak prozaiczne elementy, z którego wiele osób nie potrafi zrezygnować.