Istnieje wiele sposobów relaksu. Niektórym pomaga słuchanie muzyki, inni wolą natomiast iść na spacer i odetchnąć świeżym powietrzem. Są też i tacy, którym ukojenie przynosi czytanie książek. Nic w tym dziwnego. Nieznane historie potrafią w bardzo różny sposób spłynąć na nasz stan umysłu, a poza tym, czytając przybieramy najczęściej wygodną pozycję, dlatego odpoczywa nie tylko nasz umysł, ale również i ciało. Kiedy czytamy książki, możemy chociaż przez chwilę oderwać się od codzienności, trudnych chwil i problemów, które nam towarzyszą. Odczuwamy wówczas wspólnie z bohaterami powieści literackich to, co w danym momencie ich trapi. Bardzo często też się z nimi utożsamiamy i nieraz dzięki nim udaje nam się rozwiązać własne, podobne problemy w którymi borykamy się już od jakiegoś czasu. Czytanie zdecydowanie koi zmysły i odpręża ciało, dlatego warto czytać regularnie.
Nieznane historie
Człowiek z natury jest ciekawski, zwłaszcza jeśli dzieją się wokół niego interesujące rzeczy. To właśnie dlatego tak lubimy plotki i rozmowy na różne tematy. Książka pozwala nam przenieść się w zupełnie inny świat, pełen tajemniczych, nieznanych historii, które napawają nas nowymi emocjami i nie możemy doczekać się co wydarzy się w kolejnych rozdziałach. To wszystko sprawia, że w naszym mózgu wytwarzają się endorfiny, a my jesteśmy podekscytowani, zrelaksowani i zadowoleni. Czytanie książek wycisza i jednocześnie rozbudza wyobraźnię. Umysł staje się lżejszy, bardziej chłonny i otwarty. Chcemy poznawać nowe informacje i z łatwością je przyswajamy. Jednocześnie wszystko co przeczytamy, odtwarzamy w swoich głowach i nasza wyobraźnia stwarza niesamowite obrazy, które jeszcze bardziej pobudzają nasza kreatywność.
Wygodna pozycja
Podczas czytania bardzo często zmieniamy pozycję, jednak wybieramy te, które są dla nas najbardziej komfortowe i wygodne. Dzięki temu relaksuje się również nasze ciało, które zazwyczaj podczas całego dnia w pracy lub w szkole, dostaje nieźle w kość, ponieważ przebywamy wciąż w tej samej pozycji. Leżąc na plecach odciążamy mięśnie kręgosłupa. Można również położyć się na boku i lekko wygiąć do tyłu. Sprawi to, że nasze krążki międzykręgowe wrócą na swoje miejsce i nie będą powodowały żadnych dolegliwości.
Odrzucenie złych myśli
Kiedy czytamy książki zdajemy się nieco odpływać i ocinać się od rzeczywistości. Niewątpliwie mają na to wpływ niesamowicie interesujące historie, które wyobrażamy sobie w naszych głowach. Dzięki wyobraźni i nowym obrazom tracimy na chwilę kontakt ze światem, wczuwając się i bardzo angażując w treść książki. Dzięki temu nie myślimy o codziennych problemach i troskach, a możemy w pełni oddać się lekturze. To idealny sposób na relaks dla osób, które mają stresującą pracę. Po powrocie do domu powinni wziąć gorącą, odprężającą kąpiel w wannie i w tym czasie poczytać książkę. Zdecydowanie pozytywnie wpłynie to na regenerację mózgu i ciała, a nasz organizm odpowie nam na tę terapię dodatkowymi pokładami energii i powrotem sił witalnych