Wszyscy na co dzień korzystamy zarówno z prasy, jak i z literatury. Człowiek powinien czytać, aby rozwijać siebie i dowiadywać się wielu rzeczy. Jedną z pierwszych umiejętności, jakiej uczą nas w szkołach, jest przecież właśnie czytanie. Kiedyś, kiedy telewizja nie była jeszcze tak popularnym medium i nie było jeszcze w naszych domach mowy o komputerach i Internecie, to właśnie z prasy codziennej dowiadywaliśmy się najwięcej. Można tam było znaleźć zarówno najnowsze wiadomości, jak również informacje sportowe, kulturalne, czy dowiedzieć się o nowościach.

Dzisiaj powoli codzienna prasa odchodzi do lamusa. Nie chodzi oczywiście o to, że nie chcemy wiedzieć o tym, co dzieje się na świecie. Wręcz przeciwnie, człowiek jest coraz bardziej rządny informacji i pragnie ją pozyskiwać jak najszybciej. Nikt nie czeka już na poranne wydanie codziennej gazety, aby dowiedzieć się, co dzieje się na świecie. Można się tego dowiedzieć bowiem z telewizji informacyjnej, która działa przez całą dobę, lub po prostu z Internetu. Istnieje szereg przeróżnych aplikacji, które możemy zainstalować swobodnie na swoim smart fonie i dzięki nim otrzymujemy wszystkie informacje, jakie mogą nas interesować w danej chwili. Może być to aplikacja, która wyświetla nam newsy sportowe, taka która wskazuje, co dzieje się w polityce, czy też taka, która skupia się jedynie na wydarzeniach kulturalnych. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb.

Niektórzy decydują się na zakup prasy ze względu na felietony ulubionych autorów i wywiady prasowe. Te jednak, równie dobrze można przeczytać również w internetowym wydaniu gazety. Większość z nich dostępna jest za darmo, za inne trzeba opłacić niewielki abonament. Mało kto stawia więc obecnie na wydania papierowe.

Podobnie sytuacja ma się z książkami. W szczególności dzieci coraz rzadziej czytają książki. Oczywiście, obowiązują je nadal lektury szkolne, jednakże istnieje szereg metod na to, w jaki sposób można oszukać nauczyciela i nawet samego siebie.

Przede wszystkim są to streszczenia książek, które dostępne są w Internecie. Można je czytać całkowicie za darmo. Obejmują one główną problematykę danego dzieła i w szczegółowy sposób opisują wszystkich bohaterów. Często można się na stronie internetowej doskonale przygotować so sprawdzianu z danej lektury.

Kolejnym sposobem, jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Można więc zdecydować się na audiobooka, czyli wersję książki, którą ktoś nagrał już w formie dźwiękowej. Lektorami takich książek są najczęściej znani aktorzy, co dostarcza im dodatkowych walorów.

Innym pomysłem jest po prostu obejrzenie filmu, który został oparty na danej książki. Obecnie w Polsce nagrano już ekranizacje wszystkich obowiązkowych lektur szkolnych. Nie ma już potrzeby sięgania również po książki bardzo popularne w danym momencie, ponieważ amerykańscy filmowcy zabierają się natychmiast za ich ekranizację, kiedy tylko dana powieść stanie się popularna. Jest to jednak wyjście dla osób szczególnie leniwych.