Czytelnictwo przechodzi w ostatnim czasie niewielkie załamanie. Powszechnie mówi się o tym, że nasze społeczeństwo coraz mniej czyta. Zdecydowanie częściej korzystamy z innych mediów takich jak telewizja czy internet. Prasa odchodzi w zapomnienie. Szczególnie prasa w tradycyjnej formie papierowej, która jest dostępna jedynie w kioskach oraz wyznaczonych punkach.

Coraz większe znaczenie mają jednak inne formy publikacji wydawanych w formie papierowej czasopism. To właśnie prasa online zyskuje coraz większą popularność.

Wydawnictwa prasowe coraz częściej decydują się na internetową publikację swoich wydawnictw. W sieci bez trudu odnajdziemy wiele internetowych czytelni online.

Takie miejsca oferują nam możliwość przeglądania czasopisma za pomocą komputera lub innego urządzenia mobilnego. Wystarczy, że mamy dostęp do Internetu, a niezależnie od miejsca i czasu możemy przeczytać nasze ulubione czasopismo. W internecie dostępne są również nie tylko aktualne wydania, ale również te starsze.

Ciekawą możliwością jest również zamówienie prenumeraty online konkretnego czasopisma. Taka opcja wymaga jednak od nas pewnych opłat. Są one jednak o wiele korzystniejsze od cen, które posiadają tradycyjne czasopisma w formie papierowej. Dzięki temu rozwiązaniu każdego dnia będziemy mieć dostęp do portalu oferującego swoje wydania online, będziemy mogli korzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej danego czasopisma albo otrzymamy konkretne wydanie powiadomieniem poczty elektronicznej. Rozwiązań w tej dziedzinie jest bardzo wiele. Wszystkie jednak zyskują popularność wśród dużego grona ludzi.

Również biblioteki publiczne oraz uczelniane coraz częściej decydują się na internetową publikację swoich zbiorów, w tym również czasopism. Dzięki temu zyskują więcej stałych klientów, którzy korzystają z ich zasobów, lecz w formie elektronicznej.

Internetowe wydania niektórych czasopism mogą dać szansę na dalsze funkcjonowanie czasopisma, ponieważ czytelnictwo w tradycyjnej formie odchodzi już powoli do przeszłości. Znacznie większe znaczenie mają nowoczesne technologie i rozwiązania, które oferują.

Dodatkową zaletą prasy online jest to, że dzięki temu rozwiązaniu nie jesteśmy ograniczeni w dostępnie do czasopism. Korzystanie z tradycyjnych czasopism jest uzależnione od ich dostępności w punktach, z których korzystamy. Często okazuje się, że dana pozycja nie jest już dostępna i w takiej sytuacji tracimy możliwość jej poznania.

Internetowe wydania są dostępne zawsze i dla każdego. Dużą zaletą jest również to, że nie musimy ograniczać się do terytorium zasięgu wydawniczego danej prasy. Bez trudu możemy również skorzystać z pozycji wydawanych na całym świecie. Możemy więc pozyskać wiedzę na dany temat z bardzo wielu, nawet bardzo odległych nam źródeł.

Okazuje się więc, że prasa online daje nam zdecydowanie więcej możliwości niż tradycyjna prasa dostępna jedynie w kiosku. Być może dlatego tak spada poziom zainteresowania tradycyjną prasą, a wzrasta zainteresowanie tą w formie elektronicznej.