Wielu z Was zadaje sobie pytanie, czy warto zostać pisarzem? Nie ma na to jednej odpowiedzi, która byłaby zadowalająca. Podstawą jest wysłuchanie tych, którzy pisarzami już są od lat i potrafią uzyskać spore wynagrodzenie za swe powieści, opowiadania czy eseje.

By zostać pisarzem nie trzeba kończyć specjalnych szkół, które dadzą certyfikaty i potwierdzą umiejętności. Najczęściej to, czy warto zostać pisarzem, pojawia się w głowach ludzi aspirujących do tworzenia. Oprócz chęci, zapału i przede wszystkim pomysłu, pojawia się kwestia dyscypliny i codziennej rzemieślniczej pracy. Pisanie jest bowiem zajęciem na cały etat, z którego nikt nas nigdy nie rozliczy. Nie ma mowy o umowie na cały etat, świadczeniach lekarskich czy zapleczu socjalnym. Pisarz jest pozostawiony samemu sobie i latami ćwiczy swój warsztat po to, by stworzyć dzieło swego życia. Na pytanie, czy warto zostać pisarzem, ludzie związani z literaturą odpowiadają bardzo różnie. Według niektórych pisanie jest sztuką i uzależnione jest od wrażliwości artysty i nie każdy może się tego nauczyć. A warto jest nim zostać, bowiem jest to sposób wyrażenia swoich myśli i przede wszystkim zdania w zaskakującej formie. Nikt jednak nie zapłaci nam za każdą godzinę spędzoną nad pisaniem. Pojawiają się głosy sugerujące, że zupełnie nie opłaca się pisać. Powieści można tworzyć latami, jednak nie ma gwarancji, że naszym dziełem zafascynuje się wydawnictwo i zdecyduje się wydać książkę w ogromnym nakładzie. Debiutujący pisarze nawet nie mają na to szans, chyba że książka jest niezwykle zaskakująca i trafiająca do szerszego grona odbiorców.

Gdy zastanawiamy się, czy warto zostać pisarzem, powinniśmy zacząć od tworzenia krótszych form wypowiedzi. Niech będą to krótkie opowiadania, eseje czy nawet scenariusze, które pozwolą nam poznać specyfikę pracy i nasze chęci. Tylko systematyczne pisanie jest w stanie pomóc nam w odpowiedzi. Jeśli nie zniechęcamy się po dwóch dniach i nie porzucamy naszego pomysłu na rzecz innego, to nasza wytrwałość może się opłacić. W takim wypadku czy warto zostać pisarzem? Oczywiście, że tak. Satysfakcja ze skończonego dzieła jest bezcenna i nikt nie jest w stanie zmieścić jej w danej kwocie.

Specjaliści wskazują, że najbardziej mogą nam pomóc konkursy literackie. Dzięki nim można sprawdzić swoje umiejętności, zaciekawić czytelników i rozpocząć pierwsze próby. Oprócz tego można spodziewać się także nagród. W zależności od rangi konkursu pisarze otrzymują pieniądze bądź nagrody materialne, ale także mogą spodziewać się wydania swojego opowiadania, czy nawet książki. Jeśli zastanawiali się, czy warto zostać pisarzem, to szybko znajdą w takim wypadku odpowiedź.

Od kilku lat kolejne głośne nazwiska w dziedzinie literatury zaskakują kolejnymi powieściami. Są to często kolejne części rozpoczętej już historii. Warto zwrócić uwagę na to, że najważniejsze to zacząć i znaleźć dobry temat. Dzięki niemu możemy budować fabułę, tworzyć kolejnych bohaterów i dbać o formę i styl narracji. Jeśli myślimy o tym, czy warto zostać pisarzem, ponieważ marzymy o ogromnej wypłacie, rezydencji w ciepłych krajach i kilku samochodach, to warto zejść na ziemię. Ci, którzy stale wydają swe powieści wskazują na to, że pisarzem się jest, a nie bywa, niezależnie od ilości pieniędzy. One bowiem zawsze będą zaskoczeniem.