Ogromna grupa ludzi pracuje przy każdym wydaniu czasopisma, portalu informacyjnego, gazety, a zwłaszcza gazety codziennej. To właśnie codzienne informacje, które napływają z całego świata, są podstawą jej utrzymania się na rynku. Dlatego najczęściej dziennikarze wybierają właśnie te miejsca, gdzie mogą wykazać się zdolnością szybkiego myślenia i reagowania. Praca w redakcji to często ciągła gonitwa za nowymi informacjami, a przede wszystkim za tym, żeby zdążyć przed wydaniem kolejnych wiadomości bądź oddaniem szkicu do druku.

Praca w redakcji kojarzy się z siedzeniem za biurkiem, ciągłym pisaniem i piciem kawy. Warto zwrócić uwagę na to, że każda redakcja jest inna i w zależności od specyfiki i tematów, które porusza, dziennikarze pracują w zupełnie inny sposób. Zacznijmy od gazety codziennej. Podstawą jej funkcjonowania są codzienne wiadomości i dotarcie do kiosków już z samego rana. Dziennikarze zbierają więc materiały przez cały dzień. Artykuły piszą już późnym wieczorem, tak by zdążyć przed oddaniem wszystkiego do drukarni. Nie mogą sobie pozwolić na opóźnienia, bowiem na rynku znajduje się co najmniej kilka gazet o podobnej tematyce. Dodatkowo praca w redakcji skupia się na kontakcie z jej czytelnikami. To oni często dostarczają kolejne materiały do rozmów, newsów i wydarzeń prosto z ich życia. W przeciwieństwie do ciągłego uaktualniania wiadomości na portalach informacyjnych, gazeta wychodzi jedynie raz dziennie. Dziennikarze i graficy muszą dbać o jej wygląd, odpowiednie czcionki, czasem kolory a przede wszystkim zdjęcia, które dołączają do każdego tekstu. Czytelnik musi się zainteresować nie tyle daną tematyką, co sposobem opowiedzenia historii, dzięki czemu istnieje szansa, że następnego dnia wróci i wybierze właśnie tę gazetę.

Zupełnie inaczej wygląda praca w redakcji tygodnika, bądź którego wydanie następuje co miesiąc. Dziennikarze szukają innego rodzaju tematów. Mogą poświęcić się w pełni na wniknięcie w rzeczywistość, którą opisują. Częściej pojawiają się reportaże, nad którymi pracują tygodniami. Tego typu czasopisma są z reguły ukierunkowane na jedną tematykę: psychologia, moda, jedzenie bądź podróże. Wszystkie te tematy są żywe w świadomości czytelników i dlatego każda z tych gazet ma swoją rzeszę fanów. Praca w redakcji gazety, która skupia się na polityce, jest o tyle charakterystyczna, że na polskim rynku wydawniczym jest spora konkurencja. Dlatego też dziennikarze muszą starać się zainteresować czytelnika wyjątkowym tematem, którego nie znajdą w innym czasopiśmie. Praca w redakcji miesięcznika często polega na wykonywaniu zleceń zdalnie. Dziennikarz nie musi być na miejscu, by tworzyć artykuł. Materiały muszą jednak stale napływać do redaktora naczelnego.

Specyficzna jest za to praca w redakcji telewizji, bowiem tam dziennikarze mają do czynienia ze sprzętem i ich materiały powstają o wiele dłużej. Nie są to tylko artykuły, ale przede wszystkim obraz, odpowiednio zmontowany przez montażystę. Dziennikarze muszą współpracować z operatorem i właśnie montażystą i dopiero w trójkę są w stanie stworzyć udany zespół, a co za tym idzie, dobry materiał.