Rozwój Internetu spowodował coraz częstsze uaktualnianie informacji z całego świata. Nie ma już dla nas ograniczeń, bowiem rzetelny dziennikarz jest w stanie dotrzeć na inny kontynent, by przedstawić zaistniałą sytuację w świetle nowych faktów. Praca jako dziennikarz kojarzy się z ciągłym poznawaniem człowieka, jego sytuacji, podróżami i zbieraniem informacji. Podstawą jego pracy jest znajomość otoczenia i wyszukiwania zaskakujących sytuacji, które mogą pobudzić społeczeństwo do dyskusji.

Praca jako dziennikarz w dzisiejszych czasach pozbawiona jest coraz częściej granic. Osoba, która decyduje się przekazywać informacje szerszej publice i społeczeństwu, najczęściej korzysta z różnych źródeł utrzymania. Dawniej każdy był osadzony w jednym miejscu, gazecie, telewizji czy portalu informacyjnym i tam wykonywał swoje obowiązki. Dziś coraz częściej możemy spotkać się z pojęciem freelancer – osoby, która pracuje bez etatu i realizuje projekty jedynie na zlecenie. Co ważne, specjalizuje się w danej dziedzinie. Praca jako dziennikarz nie ogranicza się do przekazywania spójnych i konkretnych wiadomości. Osoby są także dobrymi fotografami czy operatorami, dzięki czemu same mogą sobie poradzić z danym tematem.

Nie ma jednego przepisu na zostanie dziennikarzem. Istnieje szereg szkół wyższych, które przygotowują do specyfiki pracy. Najczęściej wykładowcami są znani i słynni, niejednokrotnie odkrywający ważne dla społeczeństwa wydarzenia. Praca jako dziennikarz nie wymaga jednak certyfikatu, ważne są umiejętności i zdobywane doświadczenie. Najlepiej, by osoba była ciekawa świata i miała za sobą inne studia, które pomogą jej w dobieraniu późniejszych tematów. Należy zwrócić uwagę, że cenieni są specjaliści w danej dziedzinie, którzy potrafią zrealizować rzetelny materiał w oparciu o swoją wiedzę. Umiejętności budowania zdań i opowiadania historii to stanowczo za mało.

Praca jako dziennikarz jest niezwykle różnorodna, co przyciąga coraz to większe rzesze młodych ludzi, którzy chcą nauczyć się fachu. Aktualnie sondaże wskazują, że dziennikarze najczęściej sprawdzają się w Internecie, bowiem rośnie liczba portali o każdej tematyce. Oprócz aktualnych wiadomości, potrzebni są znawcy mody, kuchni, filmu i turystyki, bowiem to te tematy rosną siłę w dobie szybkiego łącza. Warto zwrócić uwagę na specyfikę pracy w telewizji. Tam każdy z dziennikarzy musi współpracować z operatorem i montażystą, bowiem materiał jest dziełem wspólnym trójki. Praca jako dziennikarz sprowadza się do znalezienia atrakcyjnego tematu, skontaktowania się z odpowiednimi osobami, rozmowy z nimi, skomponowania materiału, a następnie dogrania go do końca wraz z montażystą. Radio pozwala na większą inwencję, bowiem często dziennikarz prowadzi audycję na żywo, co daje mu ogromne pole do popisu. Praca jako dziennikarz w gazecie jest emocjonująca głównie przez codzienne wydania. Dziennikarz musi być na bieżąco ze wszystkimi informacjami i spieszyć się ze zrealizowaniem materiału, bowiem gdy odda materiał do druku, nic już nie może zmienić.