W najnowszych sondażach dotyczących najlepiej płatnych zawodów nieustannie pierwsze miejsce zajmują programiści. Nauki humanistyczne plasują się niżej, jednak wcale nie oznacza, że nie są opłacalne. Za to zawód pisarz nie pojawia się ani razu w żadnych statystykach dotyczących zysków. Specyfika bowiem polega na jego nieobciążeniu żadnymi godzinami, etatami i często umowami, które powodują ograniczenie i przystosowanie tylko do jednego miejsca pracy.
Zawód pisarz pojawia się za to najwyżej w statystykach dotyczących satysfakcji i wolności wyboru. Warto zaznaczyć, że pisarze najpierw zaczynają swą powieść, nie jest więc ona obciążona nakazami i ustaleniami wydawnictwa, a dopiero potem wysyłają ją na szereg konkursów i do miejsc, które mogą zapewnić jej sławę i odpowiedni nakład. Nawet do dnia wydania nie wiadomo, ile tak naprawdę może zarobić pisarz. Najczęściej, gdy ktoś decyduje się na wybrać możliwość: zawód pisarz, to nie zważa na możliwą wypłatę. Ta uzależniona jest od ilości sprzedanych egzemplarzy, możliwości reklamy i wykrzesania z powieści dodatkowych czynników. Zawód pisarz z pewnością wyróżnia się na rynku kreatywnością i możliwością przyjmowania wielu różnorodnych projektów w tym samym czasie, często jednak nie pozwala to na otrzymywanie dużych kwot na konto.
Czy tak naprawdę zawód pisarz istnieje? Nie ma szkół, które jednoznacznie wydają certyfikat o byciu pisarzem, w przeciwieństwie do artystycznych wydziałów fotografii, malarstwa czy filmu. Każdy człowiek musi wykreować swoją markę, styl pisania, narrację i przede wszystkim pomysł na napisanie powieści, by zaistnieć. Najczęściej potrzeba do tego wielu godzin systematycznej pracy, polegającej często na poprawianiu, edytowaniu tekstu, zmianie wątków i głównych bohaterów. Zawód pisarz funkcjonuje w świadomości społeczeństwa jako niedostępny i do końca nieopisany. Istnieją co prawda szkoły artystyczne kreatywnego pisania, gdzie można poznać tajniki warsztatu, jednak podstawą dalej jest ciągłe używanie języka i uplastycznianie swego stylu.
Jeśli ktoś mimo wszystkich przesłanek niestabilności i niepewności wybierze sobie opcję: zawód pisarz, oczywiście może zacząć od studiów, które dadzą mu podstawę wiedzy. Nie ma reguły w świecie literackim. Pisarzem może zostać każdy. Najczęściej książki piszą osoby po studiach humanistycznych, z uwzględnieniem filologii polskiej i dziennikarstwa, jednak zdarzają się utalentowani i pewni swego specjaliści w dziedzinie chemii czy fizyki. Zawód pisarz to nie tylko literatura piękna. To także książki naukowe, publikacje, eseje i reportaże, w których także można poszczycić się swoimi umiejętnościami i pomysłami.
Należy jednak zwrócić uwagę, że wraz z rozwojem internetu coraz łatwiej zostać zauważonym. Liczne portale literackie, na których można umieszczać swój tekst, dają podstawę do zaistnienia i możliwości wydania swej wymarzonej powieści w przyszłości. Także liczne konkursy literackie mogą dać początek wielkiej przygodzie. Zawsze pozostają blogi, dzięki którym do dziś odkryto mnóstwo talentów.