Pojęcie „książka ciekawa” jest niezwykle ogólne i pojawia się nader często w różnego rodzaju zapytaniach czy poleceniach. Jednak czym jest ta książka ciekawa? Jak ją definiować? Co stanowi o jej wyznacznikach? W zasadzie nie ma jednej właściwej odpowiedzi na te pytania. Każdy z nas ma swoje gusta i indywidualne podejście do literatury, więc podoba nam się co innego. Z tego względu każdy może inaczej rozumieć pojęcie „książka ciekawa”.

Jednak są pewne kategorie, wedle których oceniamy atrakcyjność dobieranej przez nas literatury. Pierwszą z nich jest gatunek, i nie chodzi tu wyłącznie o te trzy podstawowe – lirykę, epikę albo dramat, choć oczywiście większość czytających za najbardziej interesującą uzna nie poezję lub dramaty, ale prozę. Książka ciekawa może być różnego gatunku: science-fiction, kryminał, fantasy, przygodowa, romans, a nawet może się zdarzyć, że będzie to jakaś książka z półki z literaturą naukową.

Ponadto o tym czy dana pozycja to książka ciekawa jest, rzecz jasna, jej fabuła. I w tym momencie różnimy się od siebie i podoba nam się coś innego. Jeden lubi książki zahaczające o jakiś baśniowy, niedostępny, wyimaginowany świat, drugi takie, które opisują romantyczne historie z XIX-wiecznej Anglii, trzeci zainteresuje się opowieścią o partyzantach, a czwarty sięgnie po młodzieżową książkę o perypetiach nastolatek.

Książka ciekawa to także książka ciekawie wykonana. Tu liczą się wrażenia estetyczne. W tej kategorii oceniamy oczywiście wygląd książki oraz to, czy zrobiona została nie tylko starannie, ale i kreatywnie. Dobrze jest, gdy okładka książki przykuwa wzrok i współgra z treścią, jaka znajduje się w środku. Ważna jest też odpowiednio dobrany krój czcionki oraz jej wielkość. Uwagę zwracamy również na ilustracje – najlepiej by były one kolorowe i adekwatne do tematyki. Nieco bardziej wyczuleni czytelnicy wagę przywiązują także do tłoczeń, ozdobników, a nawet rodzaju dobranego papieru. Ogólnie rzecz ujmując warto, aby książka była po prostu ładna i cieszyła oko – wówczas chętnie postawimy ją na półce, a i równie chętnie po nią sięgniemy.

Książka ciekawa to także książka, która ma rozsądną cenę. Właśnie tak – cena ma być rozsądna, nie najniższa. Chodzi bowiem o to, że jesteśmy zwykle w stanie zapłacić nieco więcej, gdy wiemy, że towar jest wart swojej ceny. Co więcej, niezbyt niska, ale dalej rozsądna, cena czasami sprawia, że książka jest jeszcze bardziej pożądana – wydaje się być dobrem luksusowym, czymś, co warto mieć.

O tym, czy książka jest ciekawa, czy nie, świadczy też to, kto ją napisał. Jasnym jest, że bardziej interesują nas zwykle pozycje, które wyszły spod pióra uznanych pisarzy. Szczególnie mocno wartościowe są książki tych autorów, do których mamy zaufanie i którzy należą do grona naszych ulubionych pisarzy. Jednak są też tacy czytelnicy, którzy bardzo często dają szansę nieznanym, debiutującym autorom i to ich książki są dla nich ciekawe.

Jak więc widać, pojęcie „książka ciekawa” jest niesamowicie szerokie i zależy od indywidualnych upodobań czytelników. Jednak mimo to warto korzystać z poleceń innych osób, a zwłaszcza tych, którzy mają zbliżone gusta do naszych.