Na rynku istnieje wiele różnorodnych odmian prasy zajmującej się inną tematyką. Każda dociera do innego kręgu zainteresowanych. Coraz częściej zauważamy jednak pojawianie się różnorodnych wydań zajmujących się tematyką lokalną. Prasa regionalna cieszy się dużą popularnością i w ostatnim czasie stała się niezwykle pożądana. Co ważne w wielu regionach powstają różne wydania prasy regionalnej inaczej patrzącej na te same sytuacje. Skoro prasa regionalna zyskała tylu wiernych czytelników musiały być tego jakieś poważne przyczyny. Jakie więc szczególne zalety posiada prasa regionalna?

Wszelkie zalety prasy regionalnej są uzależnione jednak od regionu, w którym jest ona wydawana. Każdy region wydaje swoją prasę zawierającą zupełnie inne informacje.

Niewątpliwą, największą zaletą jaką posiada prasa regionalna jest właśnie jej regionalny zasięg. Jest ona ukierunkowana tylko i wyłącznie na dane terytorium i zajmuje się sprawami dotyczącymi tylko tego regionu. Opisuje wydarzenia mające miejsce w obrębie mniejszego rejonu, dzięki czemu dociera do najważniejszych dla społeczeństwa wydarzeń. Przybliża społeczeństwu wydarzenia z lokalnego życia, które najbardziej ich interesują. Nie da się bowiem ukryć, że najczęściej interesujemy się tym co jest najbliżej nas. Najpierw czujemy się mieszkańcami określonego regionu, a dopiero następnie całego świata. Właśnie dlatego prasa regionalna ma dla nas tak duże znaczenie.

Inna kwestią jest również to, że prasa regionalna przedstawia tylko istotne, najważniejsze wydarzenia. Nie ma na celu wzbudzenie sensacji, czy przyciągnięcie uwagi czytelników do danej kwestii. Ma jedynie na celu informowanie społeczeństwa o istotnych sprawach lub ewentualnie zachęcenie do podjęcia pewnych lokalnych aktywności.

Prasa regionalna jest też dobrym miejscem na przedstawienie planów zmian, które chce wprowadzić władza lokalna. Dzięki swojemu lokalnemu zasięgowi i skutecznemu dotarciu do większej rzeszy odbiorców prasa taka często wykorzystywana jest do dialogu między mieszkańcami i władzą lokalną.

Kolejna istotną zaletą prasy lokalnej jest również to, że nie jest ona nastawiona jedynie na sukces komercyjny. Prasa lokalna nie ma tak wielkiej konkurencji jak prasa ogólnokrajowa, nie musi więc skupiać się tylko na walce o klienta. Dzięki mniejszej konkurencji prasa ma stabilną sytuację i nie musi martwić się o przetrwanie, ale może skupić się na rzetelnym przedstawianiu najważniejszych informacji.

Ze względu na swój ograniczony zasięg terytorialny, z którego zbierany jest materiał do każdego wydania prasa regionalna nie ukazuje się codziennie. Zwykle jest w formie tygodnika, miesięcznika, a nawet kwartalnika. Dzięki temu ludzie nie są ciągle zasypywani nowymi informacjami. Zdążą przejrzeń jedno wydanie i oczekiwać na kolejne. Nie są znudzeni lecz wyczekują na kolejną porcję informacji. Dzięki temu cieszy się ona większym zainteresowaniem oraz może przedstawiać sprawdzone, ważne dla społeczeństwa informacje. Dlatego też zyskuje tak wielu zwolenników.