Powszechnie uważa się, że w naszym kraju niewiele się czyta. Istnieje pogląd mówiący, że nie interesujemy się ani rozwojem osobistym, ani też nie interesujemy się otaczającym nas światem. Być może jest w tym coś prawdy. Patrząc na to jak niewielkim zainteresowaniem cieszą się oferty księgarni i kiosków możemy wnioskować, że rzeczywiście mało czytamy. Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się codzienne gazety oraz bardziej specjalistyczne poradniki. Nadal jednak na rynku pojawiają się co jakiś czas nowe wydania czasopism. Skoro niewiele czytamy, to jak więc reagujemy na prasowe nowości? Chętnie po nie sięgamy? Czy może ignorujemy, jak wszystkie pozostałe, istniejące już od dawana gazety?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje bowiem wiele odmiennych reakcji na nową prasę. Wszystko zależy od tego jakiego typu jest to gazeta, do kogo jest skierowana i jakie porusza problemy. Możemy jednak przewidzieć kilka najpopularniejszych scenariuszy, które pojawiają się wraz z pojawieniem się w kiosku nowej gazety.

Nowa gazeta pojawiając się na rynku zwykle jest dobrze reklamowana. Często to właśnie reklama przyciąga wielu przeciętnych czytelników do zapoznania się z nowością. Trudno bowiem wyobrażać sobie, że ktoś to nigdy nie odwiedza kiosku nagle będzie ciekawy jaka ostatnio pojawiła się na rynku nowość wydawnicza. Nowa gazeta staje się więc obiektem zainteresowania głównie dzięki dobrej reklamie.

Najczęściej jeśli nowa gazeta jest raczej ogólnikowym przedstawieniem najważniejszych wydarzeń zyskuje pewne grono zwolenników, którzy są ciekawi jaki obierze ona kierunek i jakie opinie będzie przedstawiać w kontrowersyjnych sprawach.

Jeśli nowa gazeta specjalizuje się jedynie w jednej określonej dziedzinie znajdzie zainteresowanie w znacznie mniejszym gronie społeczeństwa i musi posiadać na prawdę fachowe informacje, żeby zyskać swoich stałych zwolenników. Trudno bowiem wejść w zamknięty krąg prasy tematycznej, która dociera do ograniczonego grona odbiorców.

Często nowa gazeta cieszy się tylko chwilową popularnością. Pierwsze wydanie zostaje wyprzedane bardzo szybko. Wszystko co nowe cieszy się przynajmniej chwilową , dużą popularnością społeczeństwa, również gazety. Ludzie z zaciekawieniem analizują pierwsze wydanie i zwykle zapominają o jej kolejnych wydaniach.

Niekiedy zdarza się tak, że nowa gazeta jest całkowicie ignorowana. Zwłaszcza ludzie krytycznie podchodzący do tematu prasy i zawartych w niej opinii krytykują pojawianie się każdej nowej gazety. Z góry zakładają, że będzie to kolejna nieobiektywna sterta bzdur przeznaczona dla przeciętnych ludzi. Niestety jest to powszechne stanowisko wyrażane przez dużą grupę krytycznych osób.

Każda nowa gazeta wywołuje inna reakcję społeczeństwa. wpływa na to wiele różnorodnych czynników. Nie da się jednoznacznie określić jaka będzie reakcja większej grupy społeczeństwa na określoną nowość. Zawsze bowiem istnieje ryzyko odrzucenia. Czasem jednak wpisuje się ona na stałe do prasowego repertuaru wielu osób.