Prasa tematyczna obejmuje wiele rodzajów czasopism. Współcześnie ukazują się one równie często w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Skierowane są różnych grup społecznych. Prym w kioskach wiodą gazety dla kobiet, w tym tygodniki, dwutygodniki lub miesięczniki o charakterze poradnikowym. Dostarczają one rad odnośnie tego, jak prowadzić dom, wychowywać dziecko, gotować czy sprzątać. Do pań w dużej części adresowane są też pisma, których główny cel stanowi dostarczanie plotek z życia gwiazd piosenki czy filmu. Swoje ulubione czasopisma ma też młodzież. Ich tematyka skupia się przeważnie na popularnej wśród nastolatków muzyce. Informują też o nowościach w świecie filmu lub sportu. Często zawierają, przeznaczone do wyrwania i zawieszenia na ścianie, plakaty- zdjęcia uwielbianych przez młodych ludzi artystów. Wydawcy zadbali również o dzieci, które mogą znaleźć w kioskach gazety nieraz w całości poświęcone bohaterom ich ulubionych bajek. Tymczasem znacznie mniej tytułów na rynku prasy kierowanych jest do panów.

Gazety codzienne, ale i te wymienione powyżej, ukazujące się rzadziej, drukowane są w dosyć dużym nakładzie. Osiągają one, może nie oszałamiające wyniki sprzedaży, ale na pewno większe niż czasopisma hobbystyczne. Adresaci tych ostatnich to przede wszystkim pasjonaci, a więc stosunkowo wąska grupa osób. Stąd też nakłady, w jakich ukazują się te pisma na rynku, są mniejsze. Jakich zagadnień one dotyczą? Tematyka odznacza się olbrzymią różnorodnością, co pozwala każdej zainteresowanej osobie dopasować treść odpowiednią dla siebie. W kręgu prasy przeznaczonej dla hobbystów obowiązuje zasada, że jeden tytuł porusza tylko jeden temat. Ukazuje się naprawdę mnóstwo tego rodzaju pism. Zdecydowanie do hobbystycznych należą te, które podejmują tematykę kolekcjonowania znaczków lub monet. Duża grupa skierowana jest do miłośników zwierząt domowych, zwłaszcza psów, kotów i rybek. Istnieją też czasopisma poświęcone historii lub wybranym okresom z dziejów świata. Fani muzyki rockowej, klasycznej czy alternatywnej również mają z czego wybierać, jeśli chodzi o prasę. Tytuły kierowane do hobbystów, i tu chyba głównie do panów, dotyczą też motoryzacji. Tutaj wyróżnić można co najmniej kilka czasopism, traktujących o samochodach, motorach lub rajdach samochodowych. Tych samych odbiorców mają magazyny poruszające tematykę budowlaną oraz w dużej części chyba komputerową. Szczególnie te ostatnio są licznie reprezentowane na rynku wydawniczym. Jedne kierowane są tylko do miłośników gier komputerowych, inne do wszystkich, chcących poszerzyć wiedzę z dziedziny informatyki. Do wielu numerów redakcje dołączają płyty z grami lub programami. Do prasy hobbystycznej należą też tytuły adresowane specjalnie do pań, mające na przykład na celu naukę haftowania czy robienia na drutach.

Tego rodzaju prasę, skierowaną do ludzi mających konkretną pasję, nie czyta wiele osób. Znacznie mniej niż najpopularniejsze dzienniki czy magazyny plotkarskie. Ale te, które to robią, zapoznają się zwykle z większością stron danego czasopisma, a więc czytają je bardzo szczegółowo.