Dziennikarz to zawód, którego człowiek uczy się latami. Nie wystarczy dobrze pisać, aby mówić o sobie, że jest się dziennikarzem. To zawód wymagający ogromnej wiedzy i umiejętności, warsztatu i otwartości wobec ludzi. Dociekliwości, zaradności i umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Najlepsi dziennikarze to Ci, którzy za wszelką cenę chcą udowodnić prawdę i docierają do źródeł, do których przeciętny człowiek nie miałby dostępu. Jak zostać dziennikarzem i sprawić aby praca stała się nasza pasją i przyjemnością?
Studia na kierunku dziennikarstwo
Niemal każda uczelnia publiczna jak i prywatna w Polsce oferuje studia na kierunku dziennikarstwo. Podczas ich trwania, realizowane są różne specjalizacje, dzięki którym można jeszcze lepiej szlifować warsztat i poznawać tajniki tego niezwykle interesującego zawodu. Dla wielu osób rozpoczęcie studiów to moment decydujący o przyszłej karierze. Można być zarówno dziennikarzem telewizyjnym, radiowy i prasowym, ale można również zadecydować, że to ścieżka kompletnie nie dla nas. Decydując się na ten kierunek studiów, podejmiemy zdecydowanie dobrą decyzję, ponieważ poznamy wszystko od podszewki i właśnie dlatego będziemy mogli mieć stuprocentową pewność, że to jest właśnie to, co chcemy robić przez całe życie.
Dobry dziennikarz nie kończy dziennikarstwa
To powiedzenie, które w branży dziennikarskiej krąży od zawsze. Przeglądają biografie najsłynniejszych i najsprawniej działających dziennikarzy możecie zauważyć, że niewielu z nich skończyło dziennikarstwo. Są oczywiście wyjątki, jednak dziennikarze to osoby wszechstronne. Ich szerokie horyzonty i rozległa wiedza na różne tematy pozwalają im również wyspecjalizować się w danej dziedzinie. Stąd też dziennikarze śledczy, polityczni, kulturalni czy sportowi. Każdy z nich kończył inny kierunek studiów, jednak dokładnie wiedział, że zostanie dziennikarzem. Nie pragnął jednak rozwijać sztuki pisania, której każdy jest w stanie nauczyć się sam lub chociażby podczas studiów uzupełniających. Najważniejsza jest dziedzina w której dziennikarz ma być ekspertem. Dzięki temu będzie tworzył najlepsze treści i jego artykuły będą źródłem inspiracji oraz wiedzy dla innych osób.
Dociekliwość popłaca
By dziennikarz stworzył dobry tekst, potrzeba naprawdę sporo czasu. Nikt nie jest w stanie napisać genialnego artykułu w kilka godzin i potwierdzają to najlepsi specjaliści w tej dziedzinie. Potrzebne są bowiem wszelkie informacje nie tylko podane do informacji publicznej. Dziennikarz musi umieć i przede wszystkim chcieć węszyć. Jego zadaniem jest pozyskanie takich informacji, do których nikt do tej pory nie dotarł. Jeśli kandydat na przyszłego dziennikarza nie ma tej cechy, może mieć problem z działaniem w branży i wybiciem się ponad wszystkich. Dziennikarstwo to bowiem dość ciężki orzech do zgryzienia. Każdy chce być najlepszy, dlatego informatorów warto mieć tylko dla siebie i nie ujawniać kontaktów i dojść do nikogo, kto pomaga Wam w wielu sprawach.
Praktyki i staże
Podczas studiów warto załapać się na interesujący i rozwijający staż zawodowy lub bezpłatne praktyki. Zdecydowanie łatwiej będzie zorganizować sobie praktyki w którejś z poczytnych redakcji, gdzie możecie zdobyć przede wszystkim bardzo dużą, praktyczną wiedze na temat zawodu dziennikarza. Przekonacie się również w akcji, co to znaczy szukać informacji i pisać tekst na wczoraj. To będzie dla Was bardzo duże wyzwania i praca pod presją czasu, jednak takie doświadczenie potrzebne jest każdemu przyszłemu dziennikarzowi, który poważnie myśli o swojej pracy. Niestety bezpłatne praktyki często zniechęcają studentów, którzy twierdzą, że to marnowanie ich cennego czasu. Później jednak okazuje się, że naszą szansę wykorzystali inni przyszli dziennikarze, którzy w niedługim czasie będą stanowić dla nas konkurencję na rynku pracy. Aby nie zmarnować szansy, należy brać to co daje nam los i nie rezygnować z możliwości, nawet jeśli nie mamy szansy na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Zdobyta wiedza i doświadczenie, a także pozycja w CV pomoże nam w przyszłej karierze zawodowej i zdecydowanie umocni naszą pozycję na rynku pracy. Można równie próbować dostać się na płatny staż. Wiele redakcji takie organizuje, jednak nie jest łatwo się dostać. Trzeba przejść kilka rozmów, a także testów praktycznych, które pozwolą potencjalnemu pracodawcy wyłonić tylko najlepszych i najbardziej aspirujących, przyszłych dziennikarzy. To dość stresująca rekrutacja, jednak nie warto się zniechęcać, ponieważ może otworzyć przez Wami wiele drzwi, które do tej pory wydawały się być zamknięte na trzy spusty.